Valtiollisia luottamustehtäviä

Eduskunnassa

  • Puhemiesneuvosto
    04.05.2007 – 22.4.2015
  • Valtiovarainvaliokunta
    03.04.2007 – 02.05.2007
    (vj) 03.05.2011 – 22.4.2015
  • Sivistys- ja tiedejaosto 01.09.2011 – 22.4.2015
  • Sivistysvaliokunta
    vj 07.04.1999 – 18.03.2003, jäsen 02.04.2003 – ,
    pj 04.05.2007 – 22.4.2015
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta
    07.04.1999 – 20.03.2007
    (vj) 03.05.2011 – 22.4.2015
  • Eduskunnan kirjaston hallitus
    03.05.2007 – , (vpj) 03.05.2007 –29.06.2011
  • Kansainvälisten asiain foorumi
    20.06.2007 – 22.4.2015
  • Suuri valiokunta (vj) 07.04.1999 – 14.12.2001
  • Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta ( – 29.02.2000 Työasiainvaliokunta, 01.03.2000 – 28.02.2003 Työ- ja tasa-arvoasiainvaliokunta)
    05.10.1999 – 18.03.2003,
    (vpj) 06.02.2002 – 18.03.2003
  • Valitsijamiehet
    06.04.1999 –29.02.2000
  • Kansaneläkelaitoksen valtuutetut
    (2. vj) 07.04.1999 –01.04.2003
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta
    (vj) 18.12.2001 – 09.02.2004,
    10.02.2004 – 20.03.2007
  • Eduskunnan kirjaston hallitus
    (vj) 11.06.2002 – 01.04.2003

Muita valtiollisia luottamustehtäviä

  • Valtion liikuntaneuvosto 2002 – 2003
  • VR Oy:n hallintoneuvosto (vpj) 1999 – 2015
  • Valtion liikuntaneuvosto (vj) 2007 – 2015
  • Opetushallituksen johtokunta 2007 – 2015
  • Opetushallituksen johtokunta (vpj) 2008 – 2015